Jak i gdzie sprawdzić, czy znak towarowy jest zastrzeżony?

Znaki towarowe i prawa do ich komercyjnego wykorzystywania są stosunkowo prostym zagadnieniem, jednak nierzadko budzącym spore wątpliwości, a nawet kończącym się w sądzie. Sprawdzenie znaku towarowego przed oficjalnym nadaniem nazwy swojej firmie czy produktowi jest bardzo istotnym krokiem, chroniącym przed ewentualnym procesem sądowym i kosztami. Jak zrobić to skutecznie i legalnie?

Dlaczego należy sprawdzić znak towarowy?

Zastrzegając nazwę swojej marki zyskuje się pewność, że inna firma nie będzie mogła posługiwać się taką samą nazwą, w ten sposób zarabiając. Zakładając, że stali klienci chętnie kupują produkty jednej marki, mogliby skuszeni taką samą nazwą kupować inne produkty, myśląc, że pochodzą od tego samego producenta. Zdecydowanie jest to sytuacja, której każdy przedsiębiorca chciałby uniknąć.

Znak zastrzeżony dla konkretnej nazwy ma charakterystyczny symbol litery R w kółeczku. Jednakże nie wszystkie firmy używają tego symbolu, dlatego nie można go uznać za sposób na weryfikację. Wprowadzając na rynek nową firmę lub nowy produkt, należy dla własnego spokoju i oszczędności dokładnie sprawdzić, czy znak towarowy, którego chcemy używać jako własny, nie jest zastrzeżony.

Jak to zrobić?

Wpisując nazwę w wyszukiwarkę i sprawdzając, czy taka marka już istnieje, nie otrzymamy dokładnych wyników, o które nam chodzi. Wyszukiwarka nie będzie zbyt precyzyjnym narzędziem do sprawdzania znaków towarowych. Służą do tego specjalne bazy, dostępne również online: Urzędu Patentowego RP, EUIPO i WIPO.

Samodzielne sprawdzenie znaku towarowego w ich wyszukiwarce zwykle daje dobry efekt, szczególnie gdy planuje się działać jedynie lokalnie. Jednak w przypadku większych planów dotyczących sprzedaży produktów lub usług, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Zajmują się tym kancelarie prawne wyspecjalizowane w takich sprawach. Korzystają one z komercyjnych baz danych. Do tego, są w stanie kompleksowo prześwietlić cały projekt znaku towarowego, dając przedsiębiorcy pewność, że może on go używać we własnej firmie.

Author: biuro-rachunkowe.net.pl