Kredyty bankowe – co warto wiedzieć?

Kredyty od pewnego czasu są coraz powszechniejszym instrumentem finansowym w życiu przeciętnego Polaka. Kredyt na mieszkanie to niemal element obowiązkowy każdego domowego budżetu, ledwie niewielką garstkę stać bowiem na to by zakupić lokal wyłącznie z własnych oszczędności. Do tego dochodzi jeszcze kredyt na samochód, kredyt konsumencki, kilka kart kredytowych i pożyczka na zagraniczne wakacje. Z takim dorobkiem kredytowym może okazać się, że nawet miesięczna pensja w wysokości kilkunastu tysięcy złotych może nie wystarczyć na to by pokryć wszystkie zaciągnięte zobowiązania. W braniu kredytów, podobnie z resztą jak i we wszelkich innych obszarach życia należy zachowywać umiar i wykazywać się zdrowym rozsądkiem, w przeciwnym razie może się to skończyć spiralą zadłużenia, z której jest się bardzo ciężko wydostać.

Kredyt bankowy to ostateczność

Kredyty same w sobie nie są złe – często pozwalają rozpocząć działalność gospodarczą czy wystartować w życie z własnym mieszkaniem. Pamiętać należy jednak o tym, że każdy zaciągnięty kredyt trzeba spłacać w terminowych ratach, inaczej zadłużenie będzie się powiększało o odsetki karne. Jeżeli dostępne są inne źródła finansowania, to lepiej z nich skorzystać, a kredyt traktować wyłącznie jako rozwiązanie awaryjne, zwłaszcza że banki coraz lepiej zabezpieczają się przed mało wiarygodnymi klientami i coraz trudniej jest taki kredyt otrzymać. Aby mieć szansę na taki kredyt trzeba mieć stałą pracę, zarobki na odpowiednio wysokim poziomie, a także brak zaległości w spłatach bieżących zobowiązań finansowych.

Kredyt i co dalej?

Jeżeli konsument otrzyma kredyt, to niemal od razu musi zacząć go spłacać. Raty płaci się przeważnie w odstępie miesiąca. W przypadku kredytu hipotecznego banki zabezpieczają się dodatkowo. Ubezpieczenie pomostowe ma być swoistym zabezpieczeniem dla banku na poczet spłat kredytu. Jest ono pobierane zazwyczaj pomiędzy pierwszym dniem udzielenia kredytu, a dniem w którym bank zostanie wpisany do hipoteki lokalu pod zastaw którego został udzielony kredyt. Instytucje finansowe w ten sposób przenoszą ryzyko na stronę klienta. Ubezpieczenie pomostowe może być pobierane jako zwiększona kwotowo marża lub też jako ułamek procenta wartości całego kredytu hipotecznego. To banki w umowie z klientem ustalają ostateczny kształt kredytu i warunki jego spłaty. Z punktu widzenia klienta banku istotny jest zatem czas, w jakim bank zostanie wpisany do hipoteki mieszkania, im krótszy, tym mniej kosztowne będzie ubezpieczenie pomostowe.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl