PIT online – wszystko co warto wiedzieć

Najprostszym sposobem na rozliczenie się z urzędem skarbowym jest wypełnienie swojej deklaracji za pomocą Internetu. PIT online wypełnisz w przeciągu kilkunastu minut – wypełnisz również potrzebne załączniki do uzyskania ulg, które Ci przysługują. Dowiedz się w jaki sposób wypełnić PIT 2020, krok po kroku!

Pobierz darmowy program do samodzielnego rozliczenia – jak to zrobić?

W sieci znajdziesz wiele darmowych programów, ale musisz wziąć pod uwagę to, aby druki dostępne na takiej stronie były zgodne z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Możesz również skorzystać z programu Twój e-PIT, który jest przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Aby prawidłowo zalogować się na platformę należy skorzystać ze swojego profilu zaufanego lub podając swój NIP, numer PESEL oraz kwotę przychodów. Aby logowanie powiodło się i odbyło się w sprawny, szybki sposób należy wcześniej przygotować niezbędne dokumenty – dowód osobisty, PIT -37, który otrzymałeś od pracodawcy, numery PESEL dzieci, a także współmałżonka, jeżeli rozliczacie się wspólnie. Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi na Internet, również powinieneś przygotować wszystkie niezbędne kwoty, które wpiszesz w rubryki. Rozliczenie PIT przez Internet przy pomocy platformy Ministerstwa Finansów wymaga od Ciebie, abyś wszedł w zakładkę podatki.gov.pl.

rozliczenie pit online

Rozliczamy PIT 2020 – krok po kroku:

Kiedy zalogujesz się prawidłowo na platformę Ministerstwa Finansów, zobaczysz na ekranie swój wstępnie wypełniony PIT, który został uzupełniony na podstawie informacji od Twojego pracodawcy przez urząd skarbowy. Musisz pamiętać, że jeśli Twoje dane zmieniły się względem zeszłego roku podatkowego ( numer konta bankowego, adres, urodziły ci się dzieci, itp. ), powinieneś je uaktualnić. Jeśli względem zeszłego roku nic się nie zmieniło u Ciebie, wówczas system przypomni Ci numer konta, dane dla organizacji pożytku publicznego, czy ulgi na dzieci. Po dokładnym przeczytaniu informacji w Twoim PIT online oraz wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych, możesz wysłać deklarację. Jeżeli coś w wypełnionej deklaracji się nie zgadza, możesz ją odrzucić i wypełnić ponownie, tym razem wprowadzając wszystkie dane samodzielnie.

Kiedy dostanę zwrot podatku – jak to sprawdzić?

Kiedy zalogujesz się na swoje konto i wejdziesz w zakładkę ,, Złożone dokumenty “, wówczas możesz przeczytać informację odnośnie Twojej deklaracji. Dowiesz się, między innymi tego, czy Twój e-pit dotarł do urzędu skarbowego, kiedy trafi do rozliczenia – od tego zależy to, jak szybko dostaniesz zwrot podatku. W obecnej chwili, jeśli złożysz swój PIT do dnia 30 kwietnia, urząd skarbowy zwróci na numer konta podanego przez Ciebie wyliczoną sumę w ciągu 45 dni od dnia wpłynięcia deklaracji. Jeżeli zaś złożysz deklarację w sposób tradycyjny, w formie papierowej, na zwrot podatku poczekasz około 3 miesięcy od daty złożenia PIT. Niewątpliwą korzyścią złożenia deklaracji przez Internet jest krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku, a także to, że rozliczenie PIT może być przez Ciebie wykonane, wtedy gdy masz czas – nie musisz pilnować godzin pracy urzędu, zwalniać się z pracy, czy stać w długiej kolejce, aby złożyć dokumenty. Dla tych, którzy nie mają wprawy, pomocny może być fakt, że obsługa platformy do samodzielnego rozliczenia jest łatwa i przejrzysta – z pewnością osoba o przeciętnej znajomości obsługi Internetu, poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu.

Kategoria: firma,biznes

Author: biuro-rachunkowe.net.pl