Rozliczanie finansów firmy

Podatki trzeba płacić regularnie – wie o tym każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Za zwłokę w tej materii można ponieść dotkliwe konsekwencje finansowe. W wielu firmach działają działy finansowe zajmujące się księgowością. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest opłacalne, zwłaszcza w przypadku małej firmy czy jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak się w takim przypadku skutecznie rozliczać z fiskusem?

Księgowość we własnych rękach

Jednym z dostępnych rozwiązań jest samodzielne zarządzanie księgowością. Dostępne są specjalne programy komputerowe dzięki którym ogarnięcie spraw księgowych staje się nieco prostsze. Wciąż jednak trzeba mieć na to odpowiednią ilość czasu i choć odrobinę podstawowej wiedzy. I oczywiście należy dotrzymywać terminów określonych przepisami prawa. Nie każdy chce korzystać z takiej możliwości. Na szczęście są biura rachunkowe, którym można zlecić prowadzenie kompleksowej księgowości.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe

Biura rachunkowe zajmują się prowadzeniem spraw księgowych firmy, niezależnie od jej wielkości. Klientami biura rachunkowego mogą być zarówno duże firmy jak i jednoosobowe działalności. Rozliczanie najczęściej odbywa się na podstawie ustalonego wcześniej abonamentu, z podpisaniem umowy na określony czas, najczęściej w wymiarze jednego roku. Małe firmy mogą liczyć na niski abonament, zwłaszcza jeżeli do rozliczenia przekazują niewielką ilość faktur miesięcznie.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Przy wyborze najlepszego biura rachunkowego należy skoncentrować się przynajmniej na kilku czynnikach. Dla wielu kontrahentów kluczowe znaczenie będzie miał zapewne koszt usług. Jednak oprócz ceny, warto przyglądnąć się takim kwestiom jak wiarygodność, doświadczenie pracowników czy lokalizacja biura rachunkowego. Coraz więcej firm tego typu oferuje obsługę swoich klientów przez internet, dzięki czemu nie trzeba się pojawiać w siedzibie biura rachunkowego. Jeżeli jednak przynajmniej raz w miesiącu trzeba odwiedzić księgową aby złożyć stosowne podpisy pod dokumentami, to wówczas warto mieć biuro rachunkowe niedaleko. W przeciwnym razie można tracić cenny czas na stanie w korkach. Istotne jest także to, na jaki okres czasu zawierana jest umowa z zewnętrzną księgowością. Dobrze jest pytać znajomych, którzy prowadzą własne firmy o to, kto prowadzi im rozliczenia. Księgowe z polecenia przeważnie są solidne. Można także szukać ofert na stronach internetowych lub w specjalnych katalogach zrzeszających biura rachunkowe.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl