Zakup mieszkania pod inwestycje

Pomimo stale rosnącego dobrobytu w naszym kraju, zakup własnego mieszkania to dla wielu osób wciąż marzenie nie do osiągnięcia. Niezwykle trudno jest zgromadzić tak duży kapitał, aby z bieżących środków sfinansować kupno mieszkania. Trzeba starać się o kredyt, a banki nie tak chętnie pożyczają duże kwoty pieniędzy. Jest jednak też i druga grupa osób, a mianowicie ci, którzy inwestują w nieruchomości.

Inwestycje w mieszkania na wynajem?

Można zadać sobie pytanie, czy opłaca się inwestować w mieszania tylko po to by je później wynajmować. Patrząc na stale rosnące ceny mieszkań pod wynajem, wydaje się że taka inwestycja jest bardzo opłacalna, zwłaszcza w dużych miastach. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wśród inwestorów mieszkania pochodzące zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Koszt zakupu kawalerki w dużym mieście oscyluje obecnie w granicach trzystu tysięcy złotych. Koszt wynajmu takiego mieszkania, to około dwóch tysięcy samego odstępnego. Jak łatwo policzyć, w ciągu roku zarobić można dwadzieścia cztery tysiące złotych. Inwestycja zwróci się po kilkunastu latach, a później będzie przynosiła już tylko dochód.

Wyszukiwanie atrakcyjnych ofert

Osoby, które znają się na rynku nieruchomości potrafią wyszukiwać atrakcyjne oferty mieszkań. Często spółdzielnie mieszkaniowe wystawiają na licytacje opuszczone mieszkania. Są one przeważnie w kiepskim stanie i stąd ich niska cena. Wystarczy włożyć trochę wysiłku w remont i można zacząć mieszkanie wynajmować za odpowiednią stawkę. Chcąc oszczędzić na remoncie warto większość czynności wykonać na własną rękę. Możliwe że wystarczy jedynie odmalować ściany i położyć panele na podłodze. Obecnie w modzie jest minimalizm, nie trzeba zatem troszczyć się o nadmierne zagospodarowywanie przestrzeni meblami.

Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?

Duże zainteresowanie wywołują przede wszystkim mieszkania małe, jednopokojowe. Ich atutem jest stosunkowo korzystna cena. Mieszkanie tego typu można wynająć studentom lub młodym osobom pracującym, którym przede wszystkim zależy na niezbyt wysokiej cenie. Kupno mieszkania pod wynajem warto skonsultować doradcą finansowym. Pomoże on wybrać najbardziej korzystną opcję kredytową. Istotnym czynnikiem przy zakupie mieszkania powinna być nie tylko jego wielkość, ale także lokalizacja. Jeżeli mieszkanie leży w atrakcyjnej dzielnicy, to za jego wynajem będzie można otrzymać większą kwotę. Od pewnego czasu powiększa się systematycznie grupa osób, które żyją z wynajmu mieszkań.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl