Kilka sposobów na budowanie domowych oszczędności

Chyba niemal każdy o tym, aby przejść na wcześniejszą emeryturę i móc cieszyć się spokojem. Niestety, takie szczęście spotka jedynie nielicznych – tych, którzy sobie odpowiednio zapracują na to, by móc przestać pracować jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jak to zrobić? Wbrew pozorom, taki stan rzeczy jest do osiągnięcia niema przez każdego, wymaga jednak systematycznej pracy nad domowym budżetem i wielu wyrzeczeń. Czy warto? Na to pytanie musi już każdy odpowiedzieć sobie we własnym zakresie.

Jak budować domowe oszczędności?

Aby zgromadzić odpowiednie środki na domowym koncie oszczędnościowym trzeba podjąć szereg działań. Pierwszym z nich powinien być wybór optymalnego konta oszczędnościowego. Banki mają w tym momencie bardzo rozbudowaną ofertę instrumentów oszczędnościowych, najlepszy będzie ten, który oferuje wysokie oprocentowanie, choć nie ma co ukrywać, że przy obecnych stopach procentowych nie będą to nazbyt wysokie kwoty, przynajmniej w pierwszym okresie oszczędzania. Następnie trzeba się zastanowić, co można zrobić, aby miesięcznie przelewana kwota na konto oszczędnościowe była jak największa. Są dwie strategie, które warto stosować równolegle. Pierwsza, to cięcie kosztów bieżącego życia, a druga to poszukiwanie dodatkowych źródeł zarobku.

Na czym można zaoszczędzić?

Domowy budżet dla wielu osób kojarzy się ze studnią bez dna – nie wiadomo na co rozchodzą się pieniądze, a przez to ciężko jest ustalić z czego można zrezygnować by budować portfel oszczędności. Dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie analizy stanu finansów. Warto spisać główne miesięczne wydatki oraz wyszczególnić wszystkie zobowiązania finansowe takie jak raty kredytów czy pożyczek. Oszczędzać można chociażby poprzez rezygnację z jedzenia w restauracjach i przerzucenie się na domowe posiłki. Warto także zacząć oszczędzać wodę i prąd – będzie to z pożytkiem nie tylko dla domowego budżetu ale przede wszystkim dla środowiska. Rozsądnie należy podjeść także do zakupu ubrań – wiele z nich latami leży w szafie i jest zupełnie nie używana. W oszczędzaniu nie chodzi o to, aby odmawiać sobie wszelkich przyjemności i zacząć nagle żyć jak mnich na pustyni. Warto jednak przemyśleć czy życie zachciankami chwilowymi jest lepsze niż perspektywa posiadania oszczędności, które umożliwią spokojną emeryturę. Należy tak wyśrodkować wydatki, aby domowy budżet domykał się bez konieczności sięgania po kredyty konsumenckie. Im większa wprawa w oszczędzaniu, tym przychodzi ono łatwiej.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl