Jak współpracować z biurem księgowym? Sposoby rozliczeń, możliwości kooperacji

Coraz mniej osób decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Głównie jest to spowodowane brakiem czasu, ale i nieznajomością przepisów podatkowych. To doświadczeni księgowi wiedzą, jak zoptymalizować koszty, by firma notowała jak najwięcej korzyści. Jak więc współpracować z biurem księgowym?

Współpraca z biurem księgowym czy samodzielna księgowość?

Najczęstszym dylematem, przed jakim stają przedsiębiorcy, jest to, czy zdecydować się na samodzielną księgowość, czy nawiązać współpracę z biurem księgowym. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się jedynie wśród osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a i tak muszą posiadać określoną wiedzę z zakresu podatków, by prawidłowo wszystko rozliczyć.

Popularniejsze jest nawiązywanie współpracy z biurem księgowym, wówczas klienci mają pewność, że ich finanse są w dobrych rękach. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać firmy rozliczające się na różne sposoby. Przykładowo, biuro księgowe sykulska.pl zajmuje się pełną księgowością, prowadzeniem Ksiąg Przychodów i Rozchodów, ewidencją przychodów, a ponadto usługi swe uzupełnia o konsulting z zakresu kart podatkowych, rozliczania środków unijnych, doradztwa podatkowego i biznesowego.

Księgowość tradycyjna czy online?

Kolejnym dylematem jest wybór księgowości tradycyjnej lub online. Ta pierwsza to wciąż popularny model wybierany wśród firm. Głównie polega on na współpracy z biurem księgowym. Zewnętrzna firma zajmuje się księgowaniem kosztów i przychodów, sporządzaniem deklaracji podatkowych, wypełnianiu Ksiąg Przychodów i Rozchodów, prowadzeniem rozliczeń z pracownikami, kontaktem z urzędami itp. Współpraca ta nie polega jednak tylko na obowiązkach biura. Równie dużo zobowiązań ma zlecająca firma. Przedsiębiorca jest zobligowany do dostarczania niezbędnych dokumentów w określonym terminie. Wśród zalet tradycyjnej księgowości wymienia się głównie pełną obsługę księgową, wsparcie ekspertów oraz przeniesienie odpowiedzialności za ewentualne błędy na zewnętrzne biuro. Wadą może być konieczność odbywania regularnych wizyt u księgowych i brak codziennych raportów odnośnie rozliczeń.

Coraz więcej osób jest zainteresowanych księgowością online. Głównie przez wygodę i szybkość działania. Nie ma w tym przypadku potrzeby dostarczania dokumentów osobiście, można zrobić to przez Internet. Księgowość online odbywa się za pomocą aplikacji w sieci, możliwe jest w jej przypadku samodzielne prowadzenie rachunkowości przy wsparciu ekspertów z biura księgowego. Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla małych przedsiębiorstw, którym zależy na optymalizacji kosztów. Księgowość online jest tańsza od tej tradycyjnej i umożliwia „załatwienie” wszystkiego bez wychodzenia z domu lub biura.

Samodzielna księgowa – kiedy się opłaca?

Możliwe jest również zatrudnienie samodzielnej księgowej w firmie. Jest to jednak opłacalne jedynie wtedy, gdy ma ona prowadzić finanse większego przedsiębiorstwa i na bieżąco podpowiadać, jakie zadania należy wykonać, by firma lepiej prosperowała. Takie rozwiązanie daje większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zyskuje się zaangażowanego pracownika, który będzie dobrze zaznajomiony z kondycją finansową firmy.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl