Jak wybrać najlepszy bank?

Na rynku usług finansowych istnieje bardzo dużo firm, które oferują szereg różnorodnych usług. Są to między innymi banki komercyjne, banki spółdzielcze, Kasy Oszczędnościowe, a także instytucje pozabankowe. Część z nich oferuje jedynie kredyty oraz pożyczki krótkoterminowe, w innych z kolei klienci mogą otworzyć również rachunki bieżące, a także prowadzić konta firmowe. Duża różnorodność ofert sprawia, że osoba która nie jest nazbyt biegła w temacie może mieć problem z podjęciem decyzji jaki bank wybrać.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając bank?

Kolorowe foldery reklamowe kuszą licznymi ofertami instrumentów finansowych. Przeciętny konsument może z nich wywnioskować, że niemal w każdym banku otrzyma pożyczkę na dowolny cel. Rzeczywistość jednak nie jest tak kolorowa. Należy pamiętać, że banki to przede wszystkim instytucje finansowe nastawione na zysk. One istnieją po to by zarabiać. Nie są to instytucje charytatywne, które będą rozdawać pieniądze na prawo i lewo wszystkim chętnym. Sytuacja ty bardziej się komplikuje, im o większe pieniądze chodzi. O ile jeszcze kredyt konsumencki można uzyskać bez większych przeszkód mając oczywiście czystą historię kredytową i przychody na przeciętnym poziomie, o tyle w przypadku kredytu mieszkaniowego należy wykazać się albo wysokim wkładem własnym albo informacją o wysokich zarobkach i stałym zatrudnieniu. Decydując się na złożenie wniosku kredytowego trzeba prześledzić szczegółowo różne oferty, ponieważ mogą one znacznie różnić się od siebie. W zależności od banku inna będzie wysokość odsetek, a także opłaty związane z udzieleniem kredytu.

Czy ma znaczenie w jakim banku posiada się konto?

Kredyty i pożyczki to nie jedyna oferta banków. W obecnych czasach niemal każda dorosła osoba posiada konto osobiste. Zakładając takie konto warto sprawdzić jak wygląda prowizja za jego prowadzenie, czy są naliczane opłaty za korzystanie z karty debetowej, jak wygląda kwestia dostępności bankomatów oraz czy jest wymagany jakiś minimalny miesięczny wpływ gotówki na konto. Coraz większa liczba banków ma w swojej ofercie darmowe konta osobiste. Czasem jest to obwarowane dodatkowymi warunkami. Oprócz pożyczek i kont osobistych banki oferują również narzędzia inwestycyjne. Warto zapoznawać się z różnymi propozycjami tak by jak najbardziej zdywersyfikować możliwości oszczędzania. Na pytanie jaki bank wybrać odpowiedź będzie zatem prosta – najlepiej jest wybrać taki bank, który posiada jak najbardziej korzystną ofertę z punktu widzenia konsumenta.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl