Jak poradzić sobie z budową domu?

Plan

Przed podjęciem się budowy własnego domu bardzo istotne jest skrupulatne stworzenie dokładnego planu. Nie jest to żadna formalność, jednak ma nam pomóc podjąć najważniejsze decyzje. Warto z dużym wyprzedzeniem planować swoją pracę oraz zarobki, które mają ogromny wpływ na cały proces budowania domu. Zaplanowania wymaga samo staranie się o kredyt hipoteczny. Wiele banków wymaga od klientów złożenia oświadczeń dotyczących zarobków osiąganych w poprzednim roku. Oznacza to, że już około rok wcześniej powinniśmy zadbać o udokumentowanie jak najwyższych swoich dochodów, dzięki czemu podniesiemy swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Bardzo istotne jest również zebranie jak największych oszczędności pozwalających na zachowanie poczucia bezpieczeństwa w trakcie budowy. Oszczędności to również możliwie jak największy wkład własny w budowę domu potrzebny podczas starania się o kredyt. Spłata kredytu jest zobowiązaniem na wiele lat, dlatego dobrze jest zadbać o wysokość zarobków oraz oszczędności na kolejne lata.

Wykańczanie domu

Etap wykańczania wnętrz swojego nowego, wybudowanego domu jest bardzo wymagający. Nie trzeba jednak wykańczać całego domu od razu, ponieważ poszczególne etapy i pomieszczenia mogą nieco poczekać. Rozłożenie wykańczania domu na etapy jest bardziej opłacalne i pozwala na wzięcie nieco mniejszego kredytu hipotecznego. Spłata rat kredytowych powinna pozwalać także na odkładanie pewnych oszczędności z comiesięcznych zarobków. Zebrane w ten sposób oszczędności mogą być pieniędzmi na wykończenie kolejnych pomieszczeń w domu. Warto niektóre prace wykonywać samodzielnie, ponieważ pozwoli to na dokonanie większych oszczędności i wydanie znacznie mniejszych kwot na wynajem ekipy remontowej. Satysfakcja związana z wykonaniem prac wykończeniowych we własnym domu jest nie do przecenienia. Aranżacja wszystkich pomieszczeń w całym domu to jeden z najprzyjemniejszych etapów budowania domu, do którego wiele osób najbardziej się przykłada.

Przeprowadzka

Wprowadzenie się do własnego domu łączy się z bardzo silnymi emocjami temu towarzyszącymi. Nawet spłata rat kredytowych, które w pierwszej chwili wydają się być obciążeniem nie może popsuć tej wyjątkowej chwili. Wprowadzenie się do swojego domu wiąże się także z bardzo dużym przedsięwzięciem jakim jest najpierw spakowanie wszystkich swoich rzeczy, a następnie ich rozpakowanie i ułożenie na odpowiednie miejsca. Przeprowadzka często rozciąga się w czasie i przenoszenie swoich rzeczy może trwać nawet kilka tygodni. Jednak spędzenie pierwszej nocy we własnym domu wszystko wynagradza i nawet nadchodząca spłata kredytu nie popsuje tych niepowtarzalnych dni.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl