Jak dbać o domowy budżet?

O tym, że finanse to bardzo ważna kwestia, to nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. W firmach bardzo dokładnie prowadzone są wszelkie rozliczenia, tak aby było wiadomo na co wydawane są pieniądze. Jeżeli chodzi o domowe budżety, to sprawa jest traktowana nieco bardziej po macoszemu. Wiele osób w ogóle nie prowadzi spisu domowych wydatków, co najczęściej kończy się tym, że nie wiadomo gdzie rozeszły się pieniądze.

Jak prowadzić domowy budżet?

Prowadzenie domowego budżetu to sprawa skomplikowana tylko na pierwszy rzut oka. Różne są metody prowadzenia takich rozliczeń. Można w tym celu korzystać z notesu lub też z arkusza kalkulacyjnego. Ten drugi sposób jest o tyle wydajniejszy, że sporo działań można zautomatyzować. Arkusze kalkulacyjne pozwalają ponadto na wygodne generowanie wykresów, a dzięki temu w sposób graficzny są przedstawiane wydatki.

Kategorie budżetu domowego

Aby mieć pełny obraz tego jak kształtują się domowe finanse w domowym budżecie należy uwzględnić zarówno przychody jak i wydatki. Rozliczenie powinno być prowadzone w miarę na bieżąco. Po pewnym czasie można bowiem zapomnieć o niektórych zakupach. Warto także zbierać paragony, by mieć pełny wgląd w wydatki, pamięć ludzka bywa wszak zawodna. Chcąc mieć przejrzysty budżet, należy odpowiednio zadbać o właściwe kategorie. Podstawową z nich powinny być wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. W tej części rozliczenia warto uwzględnić wszelkie opłaty, takie jak odstępne za wynajem mieszkania, kredyty mieszkaniowe, opłaty za czynsz, prąd czy gaz. Są to przeważnie wydatki stałe, które niewiele się zmieniają z miesiąca na miesiąc. Druga ważna kategoria to wszelkie wydatki na jedzenie. To własnie one, zaraz po opłatach zabierają dużą część domowego budżetu, a co więcej, mogą się bardzo różnić w zależności od miesiąca. Warto także stworzyć rubryki uwzględniające wszelkie inne wydatki, takie jak utrzymanie samochodu, zakup odzieży czy przyjemności lub wyjazdy.

Co można zyskać prowadząc domowy budżet?

Przede wszystkim, każdy kto prowadzi takie rozliczenie w sposób regularny otrzymuje pełny wgląd we własne finanse. Umożliwia to skuteczniejszą redukcję wydatków i pozwala na bardziej efektywne oszczędzanie. Poza tym zyskuje się świadomość tego, na co wydawane są pieniądze. Czasem pomija się drobne wydatki, takie jak na przykład kawa na mieście, a w miesięcznym rozliczeniu dają one dosyć dużą kwotę. Prowadzenie rozliczeń sprawi, że zarządzanie pieniędzmi stanie się prostsze i przyjemniejsze.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl