W jaki sposób oszczędzać na przyszłą emeryturę?

Wśród młodych osób temat emerytury jest tak odległy, że mało kto zawraca nim sobie głowę. Większość osób wychodzi z założenia, że jakoś to będzie i nie zastanawiają się nad możliwościami gromadzenia kapitału na jesień życia. Tymczasem, jak wynika z prognoz, wysokość emerytury finansowanej przez państwo może być już za kilkanaście lat bardzo niska. Warto więc jak najszybciej pomyśleć o tym, aby zacząć oszczędzać chociaż niewielkie sumy w skali miesiąca.

Różne sposoby oszczędzania na emeryturę

Najczęściej usłyszeć można, że ludzie nie mają z czego oszczędzać. W zdecydowanej większości przypadków jest to nieprawda. Wystarczy choć odrobinę pochylić się nad domowym budżetem, zrewidować wydatki, które nie są konieczne, a są jedynie zachciankami i już się znajdzie kilka groszy do skarbonki. Można wyróżnić kilka sposób oszczędzania pieniędzy na emeryturę – odkładanie oszczędności do domowej skarpety lub innej świnki skarbonki, indywidualne konto emerytalne czy też zwykły rachunek oszczędnościowy.

Domowa skarbona dobra na wszystko

W polskich realiach wciąż występuje zasada ograniczonego zaufania do instytucji finansowych. Zwłaszcza wśród nieco starszych osób ciężko jest znaleźć zwolenników gromadzenia oszczędności na rachunkach bankowych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że trzymanie oszczędności życia w domu to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, a przede wszystkim nieprzynoszące dodatkowego zysku. O wiele lepiej będzie skorzystać z innych dostępnych rozwiązań w kwestii gromadzenia kapitału na jesień życia.

Lokata bankowa

Oszczędzać pieniądze można na lokacie bankowej. Taka inwestycja jest przeważnie oprocentowana na kilka procent w skali roku. Nie są to jakieś duże sumy, jednak pieniądze pracują na siebie cały czas i przynoszą pewien zysk. Po kilkudziesięciu latach systematycznego oszczędzania może się na lokacie bankowej zgromadzić całkiem potężna suma pieniędzy. Będzie to bardzo przydatny zastrzyk finansowy po przejściu na emeryturę. Jest jednak jeden minus – od zgromadzonych środków trzeba będzie odprowadzić stosowny podatek.

Najlepsze rozwiązania – Indywidualne Konto Emerytalne

Od pewnego czasu przepisy prawne zezwalają na posiadanie indywidualnego konta emerytalnego uprawniającego do gromadzenia oszczędności na dodatkową emeryturę. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki od tradycyjnych lokat po inwestycje giełdowe. Warto wiedzieć, że w przypadku ike, zgromadzone fundusze nie podlegają tradycyjnym formom opodatkowania, pod warunkiem że zostaną wypłacone po ukończeniu sześćdziesięciu lat.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl