Kiedy jest dobry czas na naukę oszczędzania?

Jak pokazują statystyki, większość osób ma znaczny problem z gromadzeniem oszczędności. Pomimo tego, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zarobki znacząco wzrosły, to niestety nie można tego samego powiedzieć o oszczędnościach. Jedynie niewielka garstka ludzi ma zabezpieczenie finansowe pozwalające przetrwać kilka miesięcy bez bieżącego dochodu. Cała reszta żyje od pierwszego do pierwszego, a gdy pojawią się niespodziewane wydatki, to naturalnym ruchem jest sięganie po kredyt bankowy czy pożyczkę. Niestety, takie zachowanie bardzo często prowadzi do powstania spirali zadłużenia. Nauka oszczędzania powinna być przedmiotem obowiązkowym już w szkole podstawowej.

Co to jest poduszka bezpieczeństwa?

W ostatnim czasie bardzo głośno stało się o poduszce bezpieczeństwa. Jest to taka kwota pieniędzy, która pozwoli w sytuacji kryzysowej na przeżycie kilku miesięcy bez obniżania poziomu życia. Kwota potrzebna na miesiąc jest kwestią bardzo indywidualną. Dla jednego człowieka będą to dwa tysiące złotych, inny będzie potrzebował przynajmniej pięciu tysięcy. Pełne poczucie bezpieczeństwa może dać poduszka finansowa pozwalająca na przeżycie pół roku bez dochodu. Jak obliczyć potrzebną kwotę? Należy zacząć od podsumowania wszystkich wydatków, jakie są ponoszone w skali miesiąca. Są to między innymi wszelkiego rodzaju opłaty, wydatki na jedzenie, ubrania czy drobne przyjemności. Następnie należy pomnożyć tę kwotę przez sześć miesięcy i wynik tego działania, to będzie wysokość poduszki finansowej.

Jak zacząć oszczędzać?

Wiele osób wychodzi z założenia, że mają tak mało pieniędzy, że nie są w stanie nic odłożyć z miesiąca na miesiąc. Nauka oszczędzania powinna przebiegać małymi kroczkami. Konieczne jest zarówno zredukowanie wydatków (można na przykład odmówić sobie kawy na mieście, czy ograniczyć wyjścia do restauracji) jak również zwiększenie dochodów. W pierwszej kolejności trzeba także pozbyć się wszelkiego zadłużenia, dopiero wówczas można będzie myśleć o budowaniu poduszki finansowej. Warto prowadzić dokładny budżet domowy, który da pełny obraz wydatków. Czasami jest tak, że pieniądze rozchodzą się nie wiadomo gdzie. Spisywanie wydatków w odpowiednich kategoriach ułatwi panowanie nad domowymi finansami. Wolny czas warto poświęcić na znalezienie dodatkowej pracy. Wystarczy zacisnąć zęby przez kilka miesięcy, aby wyjść na przysłowiową prostą w finansach. Satysfakcja ze zbudowania poduszki finansowej jest bardzo duża, a przede wszystkim zgromadzone oszczędności dają ogromny komfort psychiczny.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl