Kiedy warto skorzystać z usług prawnika?

Wiele aspektów naszego życia wymaga konsultacji z prawnikiem, nie tylko sprawy rozwodowe, procesy karne, czy spory o opiekę nad dziećmi. Prawnik może okazać się pomocny w takich kwestiach, jak: analizowanie dokumentów, sporządzanie różnego rodzaju umów, czy przygotowaniu odpowiednich pism do instytucji.

W jakich sytuacjach udać się do prawnika?

Kancelaria prawna to miejsce, w którym każdy może otrzymać pomoc w wielu sytuacjach. Adwokaci specjalizują się w różnych dziedzinach prawa: prawie karnym, cywilnym, rodzinnym, korporacyjnym, międzynarodowym, prawie pracy, a także w przepisach z zakresu prawa spółek i przedsiębiorstw. Porady prawne mogą okazać się kluczowe, np. wtedy, kiedy firma chce przystąpić do przetargu. Nie należy zwlekać z konsultacją także w przypadku rozwodu, podziału majątku, ustaleniu alimentów, przyjęcia lub odrzucenia spadku, przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a także kiedy pojawiają się oskarżenia o popełnienie przestępstwa.

Dobry prawnik, czyli jaki?

Pytanie może wydawać się banalne, a odpowiedź nie jest łatwa do zdefiniowania, ale jedną z cech dobrego prawnika jest… umiejętność słuchania. Tylko w ten sposób prawnik będzie w stanie poznać problem i zadać odpowiednie pytania. Profesjonalistę cechuje również to, jak rozmawia ze swoim kliente oraz to, czy jest w stanie w przystępny sposób wyjaśnić istotę problemu i jakie należy podjąć kroki, aby osiągnąć zamierzony cel. Nie każdy zna prawo i nie każdy rozumie jego zawiłości, dlatego adwokat powinien tak prowadzić konsultacje, żeby klient miał świadomość zarówno swoich praw, jak i ewentualnych konsekwencji.

Ile kosztuje wynajęcie prawnika?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że nie istnieje jeden uniwersalny cennik, a każda kancelaria ustala własne stawki. To, co wpływa na koszt porady prawnej jest uzależnione od stopnia trudności danej sprawy – im bardziej skompilowana, tym więcej trzeba będzie zapłacić. Podobnie jest w przypadku dziedziny prawa, której dotyczy konsultacja – często jest tak, że w sprawach karnych obowiązują inne stawki, niż w przypadku spraw cywilnych. Ceny mogą się wahać także w zależności od lokalizacji kancelarii, jej renomy i doświadczenia prawnika. Uśredniając, koszt porady prawnej może wynosić od 100 do 250 złotych w mniejszych miejscowościach i od 300 do 400 złotych w większych. Jeśli chodzi o reprezentowanie klienta przed sądem koszty będą już zdecydowanie wyższe, od 1000 złotych za prowadzenie sprawy rozwodowej do nawet 5000 złotych. Z kolei sprawa o podział majątku czy o odszkodowanie to wydatek średnio 2000-4000 zł, podobnie zresztą jak za sprawę karną.

Artykuł powstał przy współpracy z radca prawny Joanna Zielińska

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl