Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Oszczędzanie staje się coraz bardziej modne, choć tak na prawdę wciąż sporo osób nie ma pojęcia jak się za nie zabrać. Sytuacja idealna jest taka, gdy ma się na tyle duże oszczędności, że nie trzeba się martwić, że pierwsza lepsza sytuacja losowa sprawi, że domowy budżet legnie w gruzach. Oszczędzać można na różne sposoby. Które z nich są najlepsze i najbardziej skuteczne?

Jak znaleźć dodatkowe pieniądze by móc je odłożyć?

Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta. Nie ma co czekać do końca miesiąca, bo wówczas niemal ze stu procentową pewnością będzie taka sytuacja, że wszystkie pieniądze się gdzieś rozejdą i nie będzie z czego zrobić oszczędności. Pieniądze powinno się odkładać zaraz po tym, jak trafią one na konto. Warto sobie ustalić stałą miesięczną kwotę, która zaraz po wypłacie będzie przelewana na konto oszczędnościowe. Jest także inny sposób, umożliwiający tak zwane małe oszczędności. Wiele banków oferuje zaokrąglanie płatności do pełnych kwot i różnicę odprowadza na specjalnie wygenerowany rachunek. Raz to będzie kilkadziesiąt groszy, drugim razem kilka złotych – braku tak niewielkich kwot na co dzień się nie zauważa, jednak w skali kilku miesięcy mogą one dać całkiem pokaźną sumę.

Dodatkowy dochód czy cięcie wydatków?

Jeżeli ktoś twierdzi, że nie ma z czego odkładać, to powinien pomyśleć o dodatkowym źródle pieniędzy lub o ograniczeniu wydatków. Chcąc jak najszybciej zbudować poduszkę finansową warto połączyć te dwie drogi. Nie chodzi o to, by nagle podejmować zupełnie ascetyczny sposób życia. Jednak kilka kaw w miesiącu mniej wypitych na mieście, ograniczenie słodyczy czy alkoholu i już w portfelu zostanie kilkaset złotych, które można przeznaczyć na oszczędności.

Konto oszczędnościowe

Nie ma co oszczędzanych pieniędzy trzymać w domu – wówczas nie będą generowały dodatkowego zysku. Wiele osób decyduje się na założenie rachunku oszczędnościowego. Oprocentowanie jest na nim co prawda bardzo niewielkie, jednak właściciel takiego konta ma stały dostęp do zgromadzonych na nim funduszy. Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie lokata bankowa.

Lokata bankowa – kiedy to dobry pomysł?

Lokata bankowa, to produkt finansowy przeznaczony dla osób, które mają już jakieś oszczędności. Wiele banków określa zarówno dolny jak i górny limit wpłat na lokatę bankową. Lokata jest lepiej oprocentowana niż zwykłe konto oszczędnościowe. Jest jednak pewien warunek – w przypadku lokat terminowych pieniądze bez straty odsetek można podjąć po określonym czasie.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl