Żywienie zwierząt hodowlanych: wysłodki buraczane niemelasowane

Wysłodki buraczane niemelasowane to dodatek do paszy dla zwierząt hodowlanych takich jak: bydło, konie trzoda chlewna, kozy, owce. Bardzo ważne jest właściwe zadbanie o żywienie zwierząt ponieważ wpływa to na ich zdrowie, a tym samym na jakość ich życia .

Zdrowa suplementacja diety zwierząt

Wysłodki buraczane szczególnie niemelasowane do właściwy wybór dla zwierząt, dlatego, że jest to pasza uzupełniająca niedobory witamin i mikroelementów, tak bardzo potrzebnych, by organizm zwierzęcia prawidłowo się rozwijał.

 

Powstają one z buraków cukrowych, jako produkt uboczny procesu powstawania cukru. W składzie została pominięta melasa, a dzięki temu wysłodki zawierają mniej sacharozy czyli połączonych dwóch węglowodanów prostych takich jak glukoza i fruktoza. Wysłodki to cenne źródło białka, błonnika i składników mineralnych: potasu, fosforu, magnezu sodu i wapnia.

  • Białko jest niezbędne dla organizmu zwierzęcego, szczególnie wtedy gdy osobnik jest bardzo aktywny na przykład konie sportowe lub pracujące.
  • Błonnik wspomaga trawienie i utrzymuje florę bakteryjną w jelitach na właściwym poziomie, co jest niezwykle ważne u wszystkich zwierząt.
  • Składniki mineralne odżywiają i chronią organizm przed wszelkiego rodzaju infekcjami.
  • Ponadto, jest to pasza zapewniająca właściwe nawodnienie organizmu, jednak nie można zapomnieć o zapewnieniu zwierzęciu stałego dostępu do świeżej wody.

Pomimo wielu wartości odżywczych w tej paszy, jest również wiele takich których wysłodki nie posiadają w swoim składzie, dlatego nie zaleca się stosowania samodzielnego, a jako stały dodatek w codziennym żywieniu zwierząt.

Wysłodki buraczane niemelasowane są odpowiednie dla wszystkich zwierząt, jednakże u tych mających problemy w układem pokarmowym sprawdzą się doskonale, jednocześnie poprawiając jego pracę w organizmie.

Doskonale uzupełni dietę zwierząt cierpiących na alergie różnego rodzaju, które również mogą być powodem osłabienia procesu trawienia w organizmie.

Jak podawać?

Jeśli chodzi o sposób stosowania paszy zwierzętom, to właściwym wyborem będzie stosowanie się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu produktu. Dobrze jest jednak uzgodnić dawkowanie z weterynarzem, ponieważ ustali on indywidualną dietę z zwróceniem uwagi na stan zdrowia i ogólną kondycję zwierzęcia.

Wysłodki buraczane niemelasowane przed podaniem namacza się około ośmiu godzin, nie zaleca się stosowania tej paszy w formie suchej. Należy pamiętać o tym że pasza zmienia swoją objętość po namoczeniu, proponuje się więc stosować maksymalnie 250 gram paszy suchej na każde 100 kilogramów masy ciała zwierzęcia. Dobrze jest również podawać paszę jako dodatek do kilku posiłków, a nie w całości jednorazowo.

Aby pasza się nie zepsuła, warto pamiętać o właściwym jej przechowywaniu. Po namoczeniu zapasu należy jego nadmiar umieścić w odpowiedniej temperaturze i zużyć w ciągu 12 godzin.

Warto rozważyć włączenie wysłodków do karmienia zwierząt w swojej hodowli, szczególnie jeśli mają ograniczony dostęp do pastwiska lub siano, którym są karmione jest niższej jakości.

 

Author: biuro-rachunkowe.net.pl